بدون توافق 1.7 میلیارد دلاری، ایران چند هفته با رأی مثبت دادگاه فاصله داشت

مقام آمریکایی:
بدون توافق 1.7 میلیارد دلاری، ایران چند هفته با رأی مثبت دادگاه فاصله داشت

یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا بامداد پنجشنبه گفت بدون توافقات حاصل شده برای پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران، ظرف چند هفته آینده دادگاه به نفع ایران حکم صادر می‌کرد.

 

مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید در صورتی که واشنگتن با ایران بر سر پرداخت 1.7 میلیارد دلار جهت تسویه بدهی‌‌اش در یکی از قراردادهای تسلیحاتی موافقت نمی‌کرد، دادگاه ظرف «چند هفته» آینده به نفع ایران رأی صادر می‌کرد. 

 

اشاره این مقام آمریکایی که بامداد پنجشنبه بدون افشای نام با «جی سولومون»، خبرنگار روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» گفت‌وگو می‌کرد، به مبلغی است که دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد به ایران پرداخت خواهد کرد.  

«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا روز 27 دی‌ماه گفت ایالات متحده با پردخت 1.7 میلیارد دلار به ایران ایران جهت تسویه بدهی 400 میلیون دلاری‌اش در شکایتی که پرونده‌اش به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد، موافقت کرده است. 

دولت آمریکا، به گفته «کری»، موافقت کرده که علاوه بر رقم اصلی بدهی، 1.3 میلیارد دلار هم بابت محاسبه نرخ تورم به ایران بپردازد. 

 ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از دولت آمریکا بابت عدم تحویل 400 میلیون دلار مندرج در قراردادی اجرایی‌نشده برای خرید تسلیحات میان دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با شاه مخلوع ایران به «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» شکایت برده بود.

اظهارات «جان کری»، مبنی بر تصمیم دولت آمریکا برای تسویه بدهی، موجی از انتقادات در محافل سیاسی این کشور را به همراه داشت. در این میان، نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره، دولت اوباما را به سبب آنچه به گفته آنها «مماشات در برابر ایران» است مورد سرزش قرار می‌دهند. 

چند روز بعدتر، «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اعتراضات گفت رقمی که آمریکا برای پرداخت به ایران موافقت کرده بسیار کمتر از 7 تا 8 میلیارد دلار مورد مطالبه ایران برای حل و فصل اختلافات بوده است.  

مقام آمریکایی مورد استناد خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال بامداد پنجشنبه گفت در صورتی که آمریکا برای پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران موافقت نمی‌کرد، «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» ظرف چند هفته به نفع ایران حکم صادر می‌کرد. 

«دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» نهاد داوری مرضی‌الطرفین است که سال 1981 بر اساس «بیانیه‌های الجزایر» جهت  رسیدگی به اختلافات میان دولت‌های ایران و آمریکا در شهر «لاهه» هلند تشکیل شد.  

به گفته خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال، مقام آمریکایی اضافه کرده مبلغ یاد شده به هر حال باید به ایران پرداخت می‌شده و در این باره «بحث بر سر این نبود که ما قصد پرداخت پول را داریم یا نه، بلکه بحث این بود که چه زمانی این کار را انجام می‌دهیم.»

 او می‌گوید 1.7 میلیارد دلار توافق‌شده، کمتر از آن مبلغی است که ایران در ابتدا مطالبه کرده است. 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.